Dištančná výučba z postele alebo gauča? Bolesti chrbta môžu študentov dobehnúť

Budík desať minút pred online výučbou, rýchle raňajky, hygiena a smer opäť do postele, veď učiť sa dá aj z pohodlia pod perinou a v pyžame. Takto môžu vyzerať dni študentov, ktorí uprednostnia chvíľkové pohodlie pred zdravím. Následky sa ale po čase môžu prejaviť, varuje odborníčka.

Až 70 percent ľudí má podľa štatistík zdravotné problémy spôsobené dlhodobým nesprávnym sedím. „Nie sú to len ochorenia pohybového aparátu, ale aj bolesti chrbtice, krčnej chrbtice alebo poruchy platničiek. S dlhodobým sedením sú spojené aj ochorenia kardiovaskulárneho systému, napríklad upchávanie ciev a vysoký krvný tlak,“ vysvetlila Kateřina Zaydlarová, riaditeľka bratislavského a pražského Centra zdravého sedenia a spoločnosti Modesk. Ak človek sedí dlhé roky v strnulej pozícii, sám si už nepomôže ani cvičením. Vtedy je situáciu potrebné riešiť vhodnou fyzioterapiou. Ako odborníčka zdôraznila, vždy je lepšie takýmto problémom predchádzať, pretože sa liečia veľmi ťažko. Napríklad aj porucha platničiek si vyžaduje dlhodobú liečbu, ktorá je veľmi bolestivá.

Ako predísť bolestiam?

Ľudia môžu predísť bolestiam chrbtice správnym sedením, pravidelným striedaním sedenia a státia, pri čom im pomáha ergonomický nábytok. Pri zdravom sedení musia mať kolená, panvu a lakte v 90 stupňovom uhle a horná hrana monitora by mala byť v úrovni očí. „Zásada je sedieť rovno, rozhodne by sme sa nemali hrbiť alebo zakláňať. Taktiež by sme nemali dávať nohu cez nohu, nedávať si nohy pod seba, ale mať vždy nohy pevne opreté o zem a ideálne si na stoličku nelíhať, tak ako nás to po niekoľkohodinovom sedení zvádza,“ poradila Kateřina Zaydlarová, podľa ktorej nie je zdravé, aj keď sa študenti pri práci na počítači opierajú o opierku hlavy. Keď sa snažia dovidieť na monitor, tak musia mať hlavu v miernom záklone a to preťažuje krčnú chrbticu.

Základom je ergonomická stolička, ktorá dokáže znížiť negatívne dopady dlhodobého sedenia na zdravie. „Zdravotná stolička ponúka dynamické alebo balančné sedenie, teda keď na nej sedíte, tak zároveň posilňujete brušné a chrbtové svaly, ktoré neochabujú a držia chrbticu v tej správnej polohe. Ale ani tá najlepšia stolička nepomôže pri zle nastavenom stole a monitore,“ uviedla odborníčka z Centra zdravého sedenia. Pri ideálne nastavenom stole sa človek nehrbí, ani nevyťahuje ramená. Výškovo nastaviteľný stôl tiež umožňuje, aby sa človek pri práci na chvíľu postavil, čo je zdraviu veľmi prospešné, pomáha to rozprúdiť krvný obeh a zlepšuje sústredenie.

 

Foto: Unsplash