Ísť do práce alebo školy na bicykli? Prečo nie?

Vyhnete sa zápcham, ušetríte za benzín alebo cestovné lístky a zároveň spravíte aj niečo pre svoje zdravie. Ak vám k tomu treba len trochu motivácie alebo nejaká spoločnosť, tak verte, že v máji v tom nebudete sami. Bratislava sa práve tento mesiac zapojí do národnej kampane Do práce na bicykli. Do konca apríla sa môžu prihlásiť aj súťažiace tímy v rámci firiem alebo inštitúcií.

Z roka na rok sa počet cyklistov zvyšuje a viditeľné je to najmä v hlavom meste. „Je nepredstaviteľné, aby sme sa do tejto obľúbenej kampane nezapojili, pretože najviac cyklistov je každoročne práve v Bratislave. Budem preto rád, keď sa aj tento rok prihlási aspoň toľko cyklistov čo minulý rok a spolu spravíme pre seba a Bratislavu niečo pozitívne,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

V minulom roku sa do súťaže zapojilo 776 tímov, ktorí spolu najazdili viac ako 376-tisíc kilometrov.

Hlavným cieľom národnej kampane Do práce na bicykli je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách, vyzvať samosprávy na Slovensku, aby vytvorili kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy v mestách. Taktiež motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí odchádzajú do práce na bicykli, ale aj podporiť zamestnancov, aby viac preferovali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.

Vyhlasovateľom súťaže je Národný cyklokoordinátor Peter Klučka, Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Koordinátorom a odborným garantom súťaže je Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica. 

 

Foto: Pixabay