Slováci a šport? Až polovica nevykonáva žiaden

Motivovať ľudí k pohybu a zdravému životnému štýlu, to je hlavný cieľ Európskeho týždňa športu, ktorý bude na Slovensku a v ďalších 37 krajinách starého kontinentu od 23. do 30. septembra 2018.

Slovenským koordinátorom Európskeho týždňa športu je i tento rok Národné športové centrum. Registrácia aktivít, ktoré budú počas tohto týždňa organizované, sa začala na celosvetový Olympijský deň, teda 23. júna.

Za mesiac od spustenia registrácie pribudlo na stránke www.tyzdensportu.sk takmer šesťdesiat podujatí po celom Slovensku, ktorými športoví nadšenci podporia hlavnú myšlienku Európskeho týždňa športu – „byť aktívny“, po anglicky „be active“.

Medzi registrovanými podujatiami je napríklad Dunajský vodácky maratón v Bratislave, volejbalový turnaj žiakov v Šuranoch, aerobikový maratón v Žiline, beh ulicami Smižian či podujatie The Girls on Track – Karting Challenge, ktoré v Košiciach organizuje Slovenská asociácia motoristického športu.

Týždeň športu je určený naozaj pre každého  bez ohľadu na vek, zázemie či úroveň zdatnosti. Mal by spojiť jednotlivcov, verejné orgány, športové hnutia, organizácie občianskej spoločnosti aj súkromný sektor.

„Šport je ideálny prostriedok na relax a oddych, podporu zdravia a najmä zmysluplne strávený čas detí a mládeže,“ povedal slovenský reprezentant Ján Volko, ktorý koncom júna na medzinárodnom  atletickom mítingu P-T-S v Šamoríne zlepšil národný rekord v behu na 100 metrov a pred pár dňami zlepšil i národný rekord v behu na 200 metrov na majstrovstvách Slovenska v Trnave.  „Pre mňa je šport aj životný štýl. Akýkoľvek dôvod športovať je ten správny motív, či na vrcholovej alebo rekreačnej úrovni,“ dodal Volko.

S myšlienkou „be active“ sa stotožňuje aj bývalý boxer Tomi Kid Kovács, ktorý už niekoľko rokov motivuje svojich zverencov k skvelým športovým výkonom, no športom ich pripravuje aj do života.

„Môj príbeh i príbehy mojich zverencov píše život a každý z nás začal s jedným veľkým snom. Šport učí disciplíne, úcte a čestnosti. A my to posunieme ďalej, naučíme deti zodpovednosti, vytrvalosti a láske k športu,“ povedal Tomi.

Organizátori podujatí na Slovensku majú možnosť registrovať svoje podujatie a stať sa oficiálnou súčasťou celoeurópskej kampane. Samotný Európsky týždeň športu bude od 23. do 30. septembra 2018. V rámci kampane budú ale evidované aj pohybové aktivity organizované v období od 1. septembra do 15. októbra 2018.

„Verím, že niektorá z tých aktivít, ktoré sa budú organizovať, vás oslovia a že si prídete zašportovať,“ nabáda na zapojenie sa do Európskeho týždňa športu úspešná olympionička Jana Dukátová.

Hýbeme sa veľmi málo!

Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity na starom kontinente. V roku 2018 bude už jeho 4. ročník. Komisia sa projektom snaží prilákať k pohybovým aktivitám čo najväčší počet ľudí. Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2017 je totiž zapojenie Európanov do športu a pohybových aktivít veľmi nízke. Takmer 60 % Európanov vôbec necvičí a nikdy, alebo takmer nikdy nešportuje. Slováci sa taktiež hýbu veľmi málo, takmer polovica vôbec necvičí a nešportuje.

Minulý rok sa počas Európskeho týždňa športu na Slovensku uskutočnilo 598 podujatí vo viac ako 360 mestách a obciach. Zašportovalo si takmer 155 000 detí a dospelých. Pod hlavičkou #BeActive sa do týždňa športu pravidelne zapájajú milióny obyvateľov Európy.

 

Foto: tyzdensportu.sk