Neskutočné víťazstvo a ešte neskutočnejší rozhodujúci gól! Slovensko zdolalo USA

Slovenská hokejová reprezentácia sa po prehre 0:6 s Kanadou predstavila v druhom zápase na MS juniorov. Narazila na ďalšieho súpera z kategórie favoritov, domáci tím USA.

Proti Kanade podali mladí Slováci zlý výkon, neukázali takmer nič a pohoreli v každej hernej činnosti. Málokto očakával, až také rapídne zlepšenie. Proti Amerike nastúpil úplne iný tím. Plný sebavedomia a nebojácnosti. Zverenci Ernesta Bokroša sa nebáli podržať puk na hokejkách, potiahnuť ho do útoku a aj ohroziť súperovho gólmana. V obrane si zase takmer bezchybne preberali hráčov a nepripúšťali žiadne dorážky.

Aktívna hra priniesla aj prvý gól. V 25. minúte vzniklo prečíslenie dvaja na jedného, ktoré sa Filip Krivošík rozhodol riešiť strelou. Puk poslal presne medzi betóny. Slováci mali následne niekoľko obrovských príležitostí na navýšenie náskoku. Studenič ani Roman sa však z gólového úspechu netešili a vzápätí sa potvrdilo - nedáš dostaneš. Vyrovnanie prišlo v 32. minúte z hokejky Tkachuka, opäť po prečíslení 2 na 1. Do konca tretiny si chlapci spod Tatier vypracovali ešte niekoľko sľubných gólových šancí, no stav už nezmenili.

Tretie dejstvo začali aktívne Američania, mali hernú prevahu a gól visel na vlásku. Slovensko sa najmä zásluhou brankára Romana Durného držalo stále v hre. Odolalo aj presilovke súpera v 50. minúte, v ktorej mali hráči USA opäť množstvo skvelých príležitostí na skórovanie. Skvelá obrana na čele s gólmanom stále odolávala. Šok pre pomerne biedne zaplnenú halu prišiel päť minút pred koncom. Odrazený puk sa dostal k Filipovi Krivošíkovi a ten z bekendu svojím druhým gólom poslal Slovákov opäť do vedenia.

Domáci následne vytvorili obrovský tlak. V obrannom pásme Slovenska sa zvádzali tvrdé súboje, avšak v rámci tolerancie rozhodcov. Pri striedačke hostí ostala po kontroverznom zákroku jedného z amerických hráčov ležať hokejka. Tá zastavila puk pri pokuse vyniesť ho do bezpečia, zmocnil sa ho Mittelestadt a krásnym blafákom vyrovnal po necelých 100 sekundách.

Na twitteri tento gól fanúšikovia označovali za najkrajší šampionátu, kandidát na gól turnaja. To ešte netušili, čo o minútku predvedie Samuel Buček. Z domácej obrany si urobil tréningové kužele, zadarmo ich zobral na kolotoč, vykúpal ich... Tento gól sa opísať nedá, ten musíte vidieť. Najlepšie ho vystihuje fráza – „Hold my beer“.

Chlapci gratulujeme a ďakujeme!

USA - Slovensko 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Góly: 32. B. Tkachuk (Poehling, J. Anderson), 57. Mittelstadt – 25. Krivošík (Buček), 56. Krivošík (Buček), 58. Buček.

USA: Woll (Oettinger) – Fox (A), Samberg, R. Lindgren (A), Perunovich, Peeke, M. Anderson, Hughes – Poehling, B. Tkachuk, J. Anderson (C) – Mittelstadt, Harper, Tufte – Yamamoto, Brown, Bellows – Lockwood, Frederic, Jones – Norris.

Slovensko: Durný (Hrenák) – Hedera, Korenčík, Bodák (C), Ivan, Fehérváry (A), Zeleňák, Matejovič, Fereta – Smolka, Kelemen, Kundrik – Studenič, Tamáši, Miloš Roman – Buček, Krivošík, Ružička – Čacho (A), Liška, Solenský.

Samuel Buček (útočník Slovenska, strelec rozhodujúceho gólu): Je to niečo neskutočné, neopísateľné. Nepomysleli sme na to, že môžeme zdolať USA. A urobilo sme to. Naozaj sa teraz nedajú opísať moje pocity. Toto víťazstvo ukázalo, že sme skvelá partia chalanov. Chémia v tíme funguje dokonalo. Na tomto víťazstve môžeme stavať smerom do ďalších zápasov.

Adam Fox (obranca USA)Všetci sme sa snažili a hrali naplno. Niekedy to proste nevyjde. Predviedli sme však veci, na ktorých môžeme stavať smerom do ďalších zápasov.