Európsky týždeň športu podporí Volko s Dukátovou. Rozhýbe sa celá Európa?

Už po tretíkrát sa Slovensko zapojí do Európskeho týždňa športu (ETŠ), ktorého hlavným cieľom je motivovať deti a mládež k športu a pohybovej aktivite. Podujatie sa uskutoční od 23. do 30. septembra pod iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Úlohu ambasádorov prevzali dvaja špičkoví športovci – šprintér Ján Volko a kajakárka Jana Dukátová.

ETŠ je určený pre každého bez ohľadu na vek. Cieľom podujatia je spájať jednotlivcov, ale aj športové hnutia. „Robíme všetko pre to, aby sa do ETŠ v tomto roku zapojilo ešte viac organizátorov športových akcií. Oslovili sme široké spektrum športovej, ale aj laickej verejnosti: športové zväzy, TJ, športové kluby, športových odborníkov a funkcionárov, samotných športovcov, ale aj školy, kraje, rôznych zamestnávateľov a vyzvali ich k aktívnej účasti," uviedla projektová manažérka Jana Škripková, pričom k dnešnému dňu evidujú 380 registrovaných športových podujatí v rámci celého Slovenska.

„Pohyb je dôležitou súčasťou života každého z nás. Má pozitívny vplyv nielen na naše fyzické zdravie, ale aj na psychickú pohodu,“ povedal Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. „Chceme inšpirovať ľudí, aby športovali a uľahčiť im prístup k športu. Verím, že Európsky týždeň športu prispeje k tomu, aby viac ľudí odhalilo čaro pohybu," dodala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

ETŠ podporí aj Volko s Dukátovou

Ambasádormi akcie na Slovensku sa stali známi športovci Jana Dukátová a Ján Volko. „Môj život je predovšetkým pohyb a šport a ani si ho veľmi bez neho neviem predstaviť. Pre mňa je šport zábava a verím, že bude aj pre vás," vyzvala slovenská kajakárka.

Semifinalista z nedávnych MS v Londýne Volko dúfa, že Európsky týždeň športu rozhýbe Slovensko. „Šport je ideálny prostriedok na relax a oddych, podporu zdravia a najmä zmysluplne strávenému času detí a mládeže. Pre mňa je šport zároveň životný štýl, ktorý ma naučil najmä zodpovednosti, dáva mi radosť z pohybu a eufóriu z víťazstva. Vďaka športu cestujem po svete, spoznávam nové krajiny a ľudí. Robím radosť nielen sebe, ale aj iným ľuďom. Akýkoľvek dôvod športovať je preto podľa tým správnym motívom. Či už na vrcholovej alebo rekreačnej úrovni," uviedol šprintér.

Európskom týždni športu je pre všetkých

Do Európskeho týždňa športu sa zapoja aj zdravotne znevýhodnení športovci. „Slovenské hnutie špeciálnych olympiád je hrdé, že po prvýkrát sa športovci s mentálnym postihnutím stávajú aktívnou súčasťou tak významného projektu ako je Európsky týždeň športu 2017. Našim cieľom je predstaviť verejnosti športovcov s mentálnym postihnutím, ich emotívne prežívanie radosti zo športovej aktivity a pozitíva športu na ich rozvoj. Inklúzia prostredníctvom športu je tá najľahšia a najkrajšia cesta zaradenia osôb s mentálnym postihnutím do spoločnosti," prezradila Eva Gažová, národná riaditeľka Special Olympics.

Špeciálne olympiády sa predstavia v Európskom týždni športu s projektom Mladí športovci, v ktorom bude viac ako 90 detí s mentálnym postihnutím do 12 rokov športovať spolu s rovesníkmi bez mentálneho postihnutia.

Súčasťou bude aj projekt Tomiho Kida

Cieľom projektu Vyboxuj si svoj sen je pomôcť stovkám ľudí, najmä deťom a mládeži nájsť motiváciu k športu či stratené sebavedomie. „Môj príbeh a príbehy mojich zverencov píše život a každý z nás začal s jedným veľkým snom! Pred mojimi očami vyrastajú z detičiek aktívni športovci a šampióni. Mená reprezentantov ako Andrej Bandi Csemez, Viliam Tankó a ďalší preslávili náš klub a náš šport aj v zahraničí. Šport nás učí disciplíne, úcte a čestnosti. A my to posunieme ďalej, naučíme deti zodpovednosti, vytrvalosti a láske k športu, pretože u nás nemožné neexistuje,“ hovorí Tomi Kid Kovács.

Ako sa zaregistrovať

Jednotlivci i organizácie môžu svoje podujatie zaregistrovať prostredníctvom internetovej stránky www.tyzdensportu. Aj keď Európsky týždeň športu bude od 23. do 30. septembra, Národné športové centrum eviduje aktivity už od 1. septembra až do 15. októbra. Jedným z dôvodov je aj to, aby mali Slováci väčšiu šancu zapojiť sa do čoraz obľúbenejšieho podujatia a byť tak aktívni.