Košice sa tešia na domáce Slovensko. Malo by to mať pozitívny dopad na región

Metropola východu sa po prvý raz stane domácim mestom pre slovenský tím na svetovom šampionáte. 2019 IIHF majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa začnú 10. mája a vyvrcholia finálovým súbojom, ktorý je na programe v nedeľu 26. mája.

Kým pred ôsmimi rokmi hostila slovenskú reprezentáciu Bratislava, tentoraz padla voľba na Košice. Pri tomto rozhodnutí zavážili viaceré faktory. „Hlavným dôvodom bolo, že sme tentoraz chceli vyjsť v ústrety fanúšikom z východu republiky, ktorí museli počas premiérového šampionátu na Slovensku cestovať na zápasy nášho tímu do Bratislavy. V prípade postupu do štvrťfinále sa presunie slovenský tím do hlavného mesta. Ďalším dôvodom je ekonomické hľadisko. Kým Slováci odohrajú svoje zápasy základnej skupiny v Košiciach, Bratislava sa môže stať domácim mestom pre český tím. Navyše, pre zahraničných turistov má mimoriadne dobrú polohu z hľadiska logistiky,“ vysvetlil prvý muž slovenského hokeja Martin Kohút.

Rozhodnutie o Košiciach ako domácom meste pre slovenský tím privítal aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka: „Som rád, že Slovensko vrátane Košíc bude budúci rok hostiteľom MS v hokeji. Asi nie je potrebné hovoriť o tom, aké to má pozitívne dopady na mesto i región. Je potrebné si uvedomiť, že košický a prešovský región stále patria medzi najmenej rozvinuté v celej Európe. Často mám pocit, že tých 400 km, čo nás delí od Bratislavy, je mentálnych 4000. Nedostatočná infraštruktúra, napriek pozitívnemu trendu, stále pomerne vysoká nezamestnanosť. V porovnaní so západom krajiny, nižšie platy o viac ako 30 %.“ Aj to sú dôvody prečo víta rozhodnutie, že slovenská reprezentácia odohrá zápasy základnej skupiny v Košiciach. „Verím, že sa to prejaví do budúcna zvýšenou návštevnosťou krajanov v našom regióne. Pripravujeme stratégiu, ktorá okrem propagácie turistických destinácií prepojí aj kultúrne aktivity v rámci celého východoslovenského regiónu. Chceme čo najviac využiť potenciál tohto šampionátu,“ dodáva Trnka.

Košice sú na fanúšikov pripravené

Zástupcovia mesta Košice už rok pred šampionátom ubezpečujú, že nápor slovenských fanúšikov zvládnu. Navyše už teraz pracujú na tom, aby vytvorili pre slovenský tím čo najlepšie podmienky. „Rozhodnutie o tom, že slovenskí reprezentanti budú hrať svoje zápasy v základnej skupine majstrovstiev sveta v Košiciach je výbornou správou pre našich fanúšikov. V ich mene sa chcem za toto rozhodnutie poďakovať. Som presvedčený o tom, že diváci v Košiciach zaplnia Steel Arénu počas stretnutí Slovenska do posledného miesta a vytvoria domácim reprezentantom vynikajúcu atmosféru. Svojím povzbudzovaním ich budú hnať dopredu a verím, že aj k víťazstvám. Ak iste budú pomyselným šiestym hráčom na ľade,“ skonštatoval Martin Petruško, námestník primátora mesta Košice.

Metropola východu sa stane na niekoľko dní domovom hokejových reprezentácií, delegátov IIHF a v neposlednom rade fanúšikov z celého sveta. „Keď sme v roku 2011 organizovali v Košiciach šampionát po prvý raz, dostali sme od odborníkov z domova i zo zahraničia to najlepšie vysvedčenie. Som presvedčený o tom, že aj na budúcoročné majstrovstvá sveta sa pripravíme tak, že toto prestížne podujatie zvládneme po všetkých stránkach a spokojní budú hráči, fanúšikovia, novinári i ďalší hostia,“ zaželal si vedúci referátu športu a mládeže mesta Košice Ivan Šulek. „Naše mesto okrem nadšenia pre hokej prekypuje aj pamiatkami, kultúrou a pohostinnými ľuďmi. Budeme sa opäť snažiť vytvoriť pre všetkých fanúšikov - či už slovenských alebo zahraničných program a prostredie, v ktorom sa budú cítiť vítaní a na ktoré budú ešte dlho v dobrom spomínať,“ nadviazal výkonný riaditeľ Visit Košice Miloslav Klíma.

Steel Arénu čaká údržba

Košická Steel Aréna pojme počas majstrovstiev sveta 8 300 divákov. Najväčšia časť úprav spočíva vo výmene mantinelov, obnove réžie, komponentov videokocky, údržbe šatní. „Mantinely musíme meniť z dôvodu nových pravidiel a nariadení Medzinárodnej hokejovej federácie. Z pohľadu hráčov budú výrazne bezpečnejšie, pretože sú flexibilné, a tým sa znižuje riziko úrazov,“ vysvetlila Aneta Büdi, riaditeľka organizačného výboru MS 2019 pre Košice.

 

Zdroj a foto: SZĽH