Meno maskota MS 2019 vzíde z týchto dvoch návrhov

Len pred niekoľkými dňami organizátori 2019 IIHF majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji  zverejnili vizuál oficiálneho maskota – medveďa s bačovským opaskom a pastierskym klobúkom. Dnes sú už známe aj dve možné podoby jeho budúceho mena.

Ako sa bude volať maskot blížiaceho sa hokejového šampionátu v Bratislave a Košiciach (10. - 26. mája 2019) bude známe už čoskoro. V úvodnom kole navrhovali fanúšikovia prostredníctvom oficiálnej facebookovej stránky MS 2019 rôzne podoby mien. Spomedzi mnohých alternatív vybral organizačný výbor dva návrhy – meno Macejko a meno Juro, ktoré pôjdu do finálového hlasovania.

„Zaznamenali sme skutočne zaujímavé čísla. Prvú fázu hlasovania sme spustili presne v polovici augusta a trvala sedem dní. Za toto obdobie oslovila súťaž vyše 450-tisíc ľudí, prevažne zo Slovenska. Animáciu maskota, ktorá bola uverejnená pred štartom súťaže, videlo do tejto doby cez 143-tisíc ľudí. Fanúšikovia vnímajú maskota pozitívne, možno aj preto sme od nich obdržali viac ako 4 000 komentárov, v ktorých sa objavovali podnety na pomenovanie hokejového maca,“ hovorí riaditeľka komunikácie majstrovstiev sveta Michaela Grendelová. 

Dva najvydarenejšie návrhy mena teraz postupujú do druhého kola hlasovania. „Vybrali sme návrhy, ktoré mali najväčší počet hlasov. Najčastejšie navrhované boli Macejko s variáciou Maco. Ako druhú alternatívu sme vybrali meno Juro, ktoré bolo medzi fanúšikmi tiež veľmi obľúbené. Kritériom pre rozhodovanie okrem obľúbenosti bol aj slovenský ráz pomenovania, aby sme zachovali jednotnú líniu s vizuálom maskota, ktorého charakterizujú pastiersky klobúk a vybíjaný opasok,“  povedala Michaela Grendelová. „Fanúšikovia navrhovali aj meno Demo, ako spomienku na legendu Pavla Demitru, ale z pochopiteľných príčin, spojených s istou mierou piety a najmä veselým rázom maskota, sme sa rozhodli pre iné meno.“

Druhé kolo hlasovania, ktoré rozhodne o mene maskota štartuje na oficiálnej facebookovej stránke šampionátu už dnes - v stredu 22. augusta o 20:00 a potrvá do nedeľnej polnoci 26. augusta 2018. „K jednému či druhému menu maskota sa môžu fanúšikovia prikloniť a opäť zahlasovať na oficiálnych sociálnych sieťach budúcoročného šampionátu. Víťazné meno oficiálneho maskota hokejových majstrovstiev sveta na Slovensku bude známe v pondelok 27. augusta,“ prezradil šéf marketingu šampionátu Vladimír Janček.

Meno maskota MS 2019 vzíde z týchto dvoch návrhov

Tešiť sa môžu aj hlasujúci. Spomedzi nich totiž vyžrebujú organizátori šampionátu meno jedného šťastlivca, ktorý ako odmenu získa darčekový balíček MS 2019 zložený z upomienkových predmetov. Druhý balíček získa fanúšik, ktorý víťazné meno navrhol ako prvý.

Na tvorbe nového maskota pracoval tím z agentúry Wiktor Leo Burnett. Kreatívny proces trval niekoľko mesiacov a pozostával z viacerých fáz. Najprv sa hľadal vhodný symbol, následne jeho vizuálna podoba, ktorá musela spĺňať rôzne produkčné, ale aj komunikačné kritériá. Na záver sa finalizovalo umelecké stvárnenie. Finálny maskot sa stal víťazom spomedzi troch návrhov. Rozhodovalo sa medzi baranom, vlkom a medveďom.

Maskot má okrem hokejového výstroja aj doplnky inšpirované slovenským folklórom. Bačovský opasok a pastiersky klobúk z neho robia skutočného slovenského junáka pripraveného čeliť výzvam. Jeho základné hokejové držanie tela dopĺňajú pózy vychádzajúce zo slovenských ľudových tancov, ktoré ešte viac podporujú jeho národný charakter. Medveď ako maskot reprezentujúci Slovensko, symbolizuje silu, odvahu a bojovnosť. Zároveň je výrazným predstaviteľom našej fauny a má tiež dôležité postavenie v slovenskom folklóre.

ZDROJ a FOTO: SZĽH