Pred 100 rokmi zahynul generál Milan Rastislav Štefánik

Slovensko si dnes pripomína 100. výročie smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Jeho pamiatku si uctili aj slovenskí Najvyšší ústavní činitelia. 

Slávnostná spomienka sa konala na Mohyle M.R. Štefánika na Bradle, kam na znak úcty prišli položiť vence prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady Andrej Danko a predseda vlády Peter Pellegrini. 

„Žil som krásny život a prežíval som večnosť v sekundách,“ začal svoj príhovor citátom Milana Rastislava Štefánik prezident Andrej Kiska, podľa ktorého nič nevystihuje viac bohatý život slávneho slovenského rodáka ako tieto slová. 

„Milan Rastislav Štefánik pre nás zostane navždy zapísaný ako oddaný vlastenec. Spolu s Tomáš Garrigue Masarykom, Edvardom Benešom a domácim odbojom založili republiku, ktorá nezmazateľne prispela k rozvoju Slovenska. Posilnila našu kultúru, vzdelanosť, demokratickú politiku, schopnosť spravovať veci verejné a vládnuť,“ vyzdvihuje počiny Milana Rastislava Štefánika prezident. Ďalej pripomína aj úspechy Štefánika v oblasti zahraničnej politiky a diplomacie, keďže sa počas svojho pôsobenia stretol s ruským cárom, pápežom, japonským cisárom, rumunským kráľom či talianskou kráľovnou a mnohými ďalšími prezidentmi a premiérmi. 

Pred 100 rokmi zahynul generál Milan Rastislav Štefánik

„Mal mimoriadne široký rozhľad. Vynikol ako vedec, astronóm, meteorológ, odborník v bezdrôtovej telegrafii či cestovateľ. Pochádzal z hlboko nábožensky založenej rodiny a predsa sa otváral novým myšlienkam. Popritom všetkom bol bojovník, pilot, organizátor, veliteľ légií,“ opisuje prezident. Dodáva, že aj keď mal krehké zdravie, nepoznal výraz nedá sa a sám tvrdil, prekážky treba rozbiť a nie sa im poddávať. 

Podľa Andreja Kisku máme obrovské šťastie, že sa ako krajina môžeme oprieť o jeho odkaz. Odkaz milovať svoju vlasť. „Vedieť pre ušľachtilé ciele a prospech svojho národa, získať spojencov. Myslieť a konať pre dobro svojej vlasti, ale aj pre celé ľudstvo,“

Na záver vybral prezident citát Milana Rastislava Štefánika, ktorý je podľa neho aktuálny aj pre dnešné dni: „Tí, ktorí si myslia, že slobodu pre nich vybojujú iní, si ju ani nezaslúžia.“ 

Štefánik by podľa Andreja Danka bojoval s fašizmom

Predseda Národnej rady Andrej Danko na úvod vyzdvihol úspechy Milana Rastislava Štefánika a uviedol, že svojim životom a dielom položil základy modernej štátnosti. „Odvážne sa prebíjal vo svete svojou úprimnosťou a prácou, veľkým srdcom nadväzoval priateľstvá, ktoré včas a v prospech milovaného národa využil.“ 

„O živote a diele Milana Rastislava Štefánik je toho napísaného veľa. Nepoznám inú našu osobnosť, po ktorej by bolo pomenovaných toľko ulíc a námestí. Som hrdý, že meno Štefánika nesie Akadémia ozbrojených síl a medzinárodné letisko v Bratislave,“ ocenil Andrej Danko. 

Pred 100 rokmi zahynul generál Milan Rastislav Štefánik

Predseda Andrej Danko vo svojom príhovore uviedol, že keby Štefánik žil, i Československá republika by bola v mnohom iná. „Keby Štefánik žil, bojoval by s bláznivým fašizmom v 30. rokoch,“ zároveň doplnil, že Štefánik bol významný európsky diplomat a politik začiatkom 20. storočia a jeho činy sú inšpirujúce aj pre súčasné generácie Slovákov. 

Nebol to žiaden nadčlovek

Podľa predsedu vlády Petra Pellegrini bol Milan Rastislav Štefánik pre ďalší osud Slovenska veľkým prínosom. Dodáva, že aj napriek Štefánikovmu nespornému zaradeniu do Panteónu našich najväčších historických osobností, nebol Štefánik žiaden nadčlovek. Aj on po celý život zápasil v súbojoch, ktoré vychádzali z ľudskej nedokonalosti, či už fyzickej alebo psychickej. Tak ako roky bojoval s podlomeným zdravím, tak sa potýkal aj s vlastnými opakujúcimi sa neúspechmi.“ Podstatné ale podľa Petra Pellegrina bolo, že sa nikdy nevzdával. Jeho vôľa víťazila nad slabosťami. On sám túto svoju vôľu aj pomenoval: Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem. Človek so silným odhodlaním dokáže bojovať aj s nepriazňou osudu a vlastnou nedokonalosťou - a dokáže tento boj aj vyhrať.“

Pred 100 rokmi zahynul generál Milan Rastislav Štefánik

Premiér vo svojom prejave tiež pripomínal Štefánikov pestrý život, že sa vedel nadchnúť pre nová výzvu, vystúpil na Mont Blanc, staval na Tahiti vlastné observatórium, stal sa nadšeným letcom a mnoho iného. Napriek všetkým týmto aktivitám a naozaj pestrej životnej dráhe však nikdy nezabudol na Slovensko. Podobne ako iné ústredné postavy svojich krajín, nepýtal sa, čo môže jeho vlasť urobiť preňho, ale čo môže urobiť on v prospech národa. Svoj boj začínal v období, kedy sa jeho neskorší výsledok zdal byť vzhľadom na medzinárodné pomery nepredstaviteľným. Napriek tomu ho s obrovským nasadením vybojoval. Okamih, kedy sa mal po návrate z Talianska dotknúť rodnej hrudy, mal byť jednou z najkrajších chvíľ v jeho živote. Žiaľ, pre celé Slovensko, bola to aj jeho chvíľa posledná.“

 

Foto: Facebook/Andrej Kiska, Facebook/Peter Pellegrini, Facebook/Andrej Danko - predseda SNS