Deň detí sa blíži, aký program pripraviť?

Najobľúbenejší deň detí je za dverami. Žiadne skúšanie, ani slohové práce ale len zábava. Poradíme Vám ako si Medzinárodný deň detí môžu najmenší užiť naplno. Okrem pohybu by si mali nájsť čas aj na spoločenské hry.

Ako vznikla tradícia?

Medzinárodný deň detí oslavujeme takmer 100 rokov. Jeho korene siahajú až do roku 1925, kedy na Svetovej konferencií pre blaho detí vo Švajčiarsku, zástupcovia 54 krajín podporili deklaráciu, ktorá sa zaoberala detskou chudobou, prácou a vzdelaním. Spolu s nami, deň detí oslavujú napríklad Poliaci, Rumuni alebo Česi.  V niektorých krajinách ako napríklad Chorvátsko, Fínsko, Francúzsko či Španielsko, sa sviatok detí oslavuje v novembri.

Bez opatrení

Dobrou správou je, že dnes už neplatia takmer žiadne protipandemické opatrenia. S deťmi sa tak môžete vybrať na rôzne výlety, do zoologickej záhrady alebo stráviť s nimi čas v školskej záhrade pri rôznych aktivitách. Ideálne je skombinovať celodenný program  aj s posedením na deke a hrou kariet, šachu alebo dokonca s odvážnejšími hrami, ako Activity. Odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik, Štěpánka Zoubková vysvetľuje, ako spojiť oddych s kreativitou. „Pri spoločenských hrách si deti nielen oddýchnu a zabavia ale rozvíjajú svoju fantáziu, zároveň môžu pomocou logického myslenia vyriešiť rôzne situácie,“ vysvetlila Zoubková. Okrem toho, že spoločenské hry nastolia celej triede zábavný program, zároveň ju aj spoja. Mnohí ani len netušia, že deti počas voľna, pomocou hier, nadobúdajú nové skúsenosti a v neposlednom rade sa naučia niečo nové. Hry rozvíjajú kreativitu detí, napríklad pomocou farebných papierov si môžu vytvoriť rôzne  modely hoci aj na deke v prírode. Opakované skladanie modelov zároveň posilňuje sústredenie sa.

Celodenný pohyb

Fantázii a chuti sa medze nekladú, dôležité je, aby bol deň detí pre malé ratolesti nezabudnuteľný.  Odborníčka na pohyb Veronika Takáčová hovorí, že MDD môže trieda stráviť aktívne. „Naplánujte deťom túru, či prechádzku do lesa. Môžete zorganizovať vybíjanú, schovávačku či štafetový beh. Deti sa zabavia a zároveň sa celá trieda rozhýbe,“ vysvetľuje trénerka Takáčová.

Cieľom je upozorniť na problémy

Okrem hier a rôznych súťaží, je dôležité ale upozorniť na problémy, s ktorými zápasia deti po celom svete. Posledná správa UNICEFu hovorí o alarmujúcom čísle. 1 zo 7 detí vo veku od 10 do 19 rokov trpí vo svete nejakou psychickou poruchou. Výskum uskutočnila organizácia za rok 2021. Podľa správy trpí v Európe 9 miliónov detí duševnými poruchami, pandémia podľa odborníkov môže situáciu ešte viac prehĺbiť.