Odborníčka radí: Ako zvládnuť prácu z domu

Vláda naďalej odporúča pre šíriaci sa omikron v zamestnaní, kde je to možné home office. Sedavá práca v domácom prostredí však prináša mnohé zdravotné komplikácie. Centrum zdravého sedenia uviedlo, že z roka na rok sa zvyšuje počet ľudí vo veku do 30 rokov, ktorí bojujú s bolesťou chrbtice.

Sedavá práca prináša so sebou bolestivú daň. Zdravotným problémom, ktoré spôsobuje sedavý spôsob života sa však veľa ľudí na Slovensku nevyhne. Podľa odborníkov k tomu prispel aj home offcie. „Práca z domu je pre mnohých lákavá. Nie je však správne, ak si ľudia zvyknú na to, že pracujú z gauča, alebo sedia za jedálenským stolom, prípadne si urobia pohodlie v kresle,“ vysvetľuje Marián Čaniga z Centra zdravého sedenia.  Podľa odborníkov sa tieto zlozvyky ukážu na prostúre a svalstve nášho tela. „Naše telá sú doslova bez života, nielenže trpí posturálny systém, kĺby a svaly, ale odráža sa to aj na funkcii nášho cievneho a kardiovaskulárneho systému,“ hovorí fyzioterapeutka Rebeka Martinkovičová.

Čo hovorí prax?

Pohodlie v domácom prostredí však nie je jediným problémom. Podľa fyzioterapeutky majú pacienti často nesprávne zvolený typ stoličky, a tiež nemajú správne nastavenú jej výšku. „Monitor počítača nie je vo výške očí, klávesy aj myšku majú zle umiestnenú, takisto nerobia si prestávky počas práce, aj samotná chôdza či už len po kancelárii pomôže, aby sme si trochu prebrali k životu naše cievy a svaly,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Rebeka Martinkovičová.

Ako zabrániť komplikáciám

Pri sedení je najviac preťažená krčná a hrudná chrbtica. Správnym sedením sa však dá bolestiam vyhnúť. Na začiatok je dôležité dodržať jedno zásadné pravidlo, pri sedení by mali byť chodidlá na podlahe„V bedrových a kolenných kĺboch by mal byť pravý uhol, náš trup by nemal byť v predklone ani v záklone, mal by byť napriamený, horné končatiny položené buď na stehnách alebo na stole opreté predlaktiami, s tým že plecia sú uvoľnené, lopatky zatiahneme smerom dole ku kostrči a krčnú chrbticu vytiahneme smerom hore ako keby nás niekto ťahal za vlasy a čo je dôležité podsadiť panvu,“ vysvetľuje správne sedenie fyzioterapeutka Martinkovičová. Aktívne sedenie tiež pomáha vyhnúť sa bolestiam. „Aktívne sedenie dnes pomáha odbúravať mnohé problémy či bolesti chrbta. Pri sedení je dôležité zapojiť nielen hornú polovicu chrbta, ale zabezpečiť pohyblivosť panvy. Vďaka tomu budú chrbtové svaly aktívne,“ vysvetľuje Marián Čaniga z Centra zdravého sedenia.

Chýba prirodzený pohyb

Naše telo trpí nielen nesprávnym sedením ale aj obmedzením pohybu. Práca z domu môže podľa odborníkov výrazne obmedziť prirodzený pohyb. Aj samotný presun z domova do práce môže vášmu telu chýbať.  „Ak človeku chýba prirodzený pohyb, príkladom je iba samotný presun do práce, aj keď väčšina z nás ide autom, ale chôdzou prídeme do kancelárie, do officu, a predsa len nejaký pohyb vykonávame. Ale keď iba sedíme, sme doma a toto nám zo života vypadne, plus stresový faktor, nás duševný stav a zlá životospráva, nedostatok spánku iba prispievajú k tomu, že prvé ťažkosti sa dostavia veľmi rýchlo, “ dodala fyzioterapeutka Martinkovičová.