Problémy z tohto roka by sa už nemali opakovať. Zasadal Kongres SZĽH

V bratislavskom hoteli NH Gate One sa v netradičnom – aprílovom termíne uskutočnil výročný Kongres Slovenského zväzu ľadového hokeja. Hlavným dôvodom, prečo sa členovia hokejového hnutia stretli už po 10 mesiacoch je zmena v procese schvaľovania rozpočtu.

Kým doteraz k tomu prichádzalo až v priebehu rozpočtovaného roka, pre ten budúci sa to má zmeniť. „Prvýkrát chceme predložiť rozpočet v predstihu, čiže ten pre budúci rok už na jeseň 2018. Verím, že ten tohtoročný je posledný, ktorý schvaľujeme už v priebehu roka, v ktorom sa čerpá,“ skonštatoval Martin Kohút, prezident SZĽH. Pozvanie na Kongres a možnosť vystúpiť pred hnutím mal aj prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel, medzi hosťami boli napríklad aj bývalí československí reprezentanti Jozef Golonka či Dárius Rusnák. Kongresu sa zúčastnilo 66 delegátov s celkovým počtom 310 hlasov, čím bol predsedom mandátnej komisie Karolom Belkom uznaný za uznášaniaschopný.

Úspechy Tipsport ligy

Po úvodnom príhovore Antona Siekela, schválení programu Kongresu, rokovacieho poriadku a prezentácii správ o činnosti Výkonného výboru a Dozornej rady SZĽH prišla na rad Správa o činnosti prezidenta SZĽH. Kohút v nej zhrnul výsledky reprezentačných výberov, poďakoval sa za prácu generálnemu manažérovi mužských tímov Miroslavovi Šatanovi aj manažérke ženských výberov Zuzane Tomčíkovej. „Čo sa týka reprezentačných výberov do 15 až 17 rokov, snažili sme sa zintenzívniť stretávanie sa týchto hokejistov vo výcvikových táboroch,“ skonštatoval prvý muž slovenského hokeja. Vyzdvihol tiež rastúcu návštevnosť zápasov najvyššej súťaže Tipsport ligy. 351 zápasov nedávno skončenej sezóny videlo na štadiónoch vyše 516-tisíc divákov. „Veľký pokrok nastal aj vo virtuálnom priestore internetu. Komunikácia cez sociálne siete a aplikáciu zvyšujú hodnotu Tipsport ligy,“ uviedol Kohút.

Rekordný rozpočet

Jedným z kľúčových bodov Kongresu bolo schvaľovanie rozpočtu na rok 2018. Ten počíta s najvyššími príjmami v histórií. „Predpokladáme príjmy vo výške 17 003 480 eur, pričom vyše 11 miliónov tvoria príjmy od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu,“ skonštatoval ekonomický riaditeľ SZĽH Vladimír Baluška pri prezentácii tohtoročného rozpočtu. Pre zaujímavosť, tohtoročné príjmy sú takmer dvojnásobne vyššie, ako v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom je aj 3,5 miliónový príjem od Úradu vlády SR pre vo výške 3,5 milióna eur na dobudovanie infraštruktúry a organizáciu budúcoročných majstrovstiev sveta v hokeji na Slovensku. Ďalšie významné navýšenie rozpočtu predstavujú 4 milióny eur od ministerstva školstva na športovú infraštruktúru. „K týmto príjmom sme sa snažili vynaložiť aj výdavky, kde nám zákon o športe ukladá, ako môžeme naložiť so štátnymi zdrojmi,“ povedal Baluška. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami v rozpočte počíta so ziskom 6 762 eur. Rozpočet bol napokon delegátmi schválený.

Zmena termínu prestupov neprešla

V záverečnej časti Kongresu bola schválená aj zmena stanov. Po novom už nemusí mať predseda a podpredseda Disciplinárnej komisie SZĽH právnické vzdelanie. Zároveň bol zvolený aj nový podpredseda Disciplinárnej komisie, ktorým sa stal Vladimír Kontšek. Nahradil tak doterajšieho podpredsedu Radoslava Peciara.

K zmene prišlo aj v prestupovom poriadku, ktorý sa začiatkom tohto roka stal témou viacerých klubov najvyššej súťaže. Koniec prestupového termínu bol delegátmi jasne stanovený, respektíve ponechaný na 31. januára. Zmena termínu na 15. februára na Kongrese neprešla. Po novom je jednoznačne naformulované, že ak má hráč striedavý štart, tak po ukončení prestupového termínu (31. januára) už môže nastúpiť len za jedno družstvo a to za družstvo, za ktoré nastúpi po tomto prestupovom termíne.

 

zdroj: hockeyslovakia.sk
foto: hockeyslovakia.sk